Fizjoterapia po COVID jak dobrać ćwiczenia?

2024-03-06 0 Comments

Fizjoterapia po COVID po przebyciu infekcji, staje się ona potrzebna pośród osób, jakie miały kontakt z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, złe samopoczucie czy uczucie stałego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest ważna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, zatem im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tymże właściwiej dobrane formy leczenia. Niezwykle istotne jest także niebagatelizowanie objawów, gdyż w wielu przypadkach mogą się one nasilać z okresem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a dalej borykają się z ciężkimi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego chorego, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza konsultacja z lekarzem jest kluczowa, aby opracować spersonalizowany plan działania oraz fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg innych zabiegów, spośród których niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich efektywność i korzyści dla chorych. Oto kilka znanych sposobów stosowanych w czasie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię i terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może pomóc w ograniczeniu bólu i polepszeniu krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia i redukcję stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową może być dobrą formą w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i zwiększeniu procesu gojenia tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID istotne są też treningi relaksacyjne, jakie mają na celu redukcję stresu, polepszenie samopoczucia i regulację funkcji układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach powiązanych z ciągłym stresem i zwiększać ogólną kondycję umysłową oraz fizyczną klienta.

Female hand stimulation using exercise blue ball with help from physiotherapist


3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest następującą prostą technologią stosowaną w terapii po COVID-19. Polega ona na wykorzystaniu nowych technik manualnych przez fizjoterapeutę w celu poprawy zakresu ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego i złagodzenia bólu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich i rozwijanie mięśni, i wszystko to wykonywane jest zgodnie z własnymi potrzebami chorego.
Wszystkie te techniki mogą być dobre w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór pakietów zabiegów powinien być ustalony z lekarzem, który dopasuje terapię do własnych spraw również stanu zdrowia pacjenta. Kluczowe jest także systematyczne monitorowanie postępów i dopasowanie planu rehabilitacji w miarę potrzeb.