Microdiscektomia czy warto ja wykonywać?

2023-05-16 0 Comments

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym operacji kręgosłupa, który posiada zmniejszyć dyskomfort w jego zakresie. Jest jedną spośród najczęściej dokonywanych zabiegów. Stosuje się do niej mikroskop operacyjny, by otrzymać jak największe powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu ucisku na korzeń nerwowy. To właśnie w główniej mierze on przyczynia się za czucia bólu pleców przez chorego. Używa się ją, gdy nastąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego i nie ma możliwości jego usunięcia innymi technologiami. Microdiscektomia może być robiona prywatnie w cenie około 12 tysięcy za operację. Na NFZ jest też wykonywana jednak czas czekania może okazać się bardzo długi. Microdiscektomia to głównie choroby powiązane z przepukliną krążka międzykręgowego wywołane są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na rodzaje przepukliny możemy poznać 3 zasadnicze stopnie:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który czują pacjenci może powodować duży dyskomfort. Zwiększa się on podczas wysiłku czy kichania. Pojawiający się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może powodować nacisk na nerw oraz ból. Microdiscektomia na czym polega operacja.? Robiona jest ona w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, ponieważ wszystkie mięśnie są wiotkie. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zazwyczaj zabieg trwa około 2 h. W kluczowej dobie po operacji pacjent jest stawiany na nogi, a w kolejnej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie farmakologiczne? Wszelkie leki winnym być przepisywane pod opieką specjalisty. Ważne jest by, korzystać też a tabletek rozkurczowych. Ale miejmy na uwadze jeżeli dyskomfort staje się bardzo duży to powinniśmy pomyśleć o zabiegu. Lekcja dobrego podnoszenia towarów jak np zakupu będzie w tym wypadku niezbędna.

Przedmioty powinny być podnoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to równomierne rozproszenie sił wpływających na kręgosłup oraz chroni nierównomiernemu naciskowi. Microdiscektomia kiedy należny przeprowadzić zabieg:

 • lokalizacji przepukliny w obwodzie kręgosłupa lędźwiowego i ucisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia czucia w kończynach dolnych, które są spowodowane systemem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni stopy bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 jak każdy zabieg choć trochę inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najpowszechniejszych należą:

 • infekcja,
 • zniszczenie korzenia nerwowego,
 • zniszczenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto pójść na operację. Na pewno tak, gdyż często dyskomfort może prowadzić na zaburzenia w tradycyjnym funkcjonowaniu.