Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile czasu trwa oraz po jakim czasie chory dochodzi do siebie?

2023-02-10 0 Comments

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest szczególnie ważna i konieczna, bez niej chory nie wróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra powinno się wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Zalicza się on do zabiegów chirurgicznych, w jakim dochodzi do zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na myśli stosowania głównie z fizykoterapii, do której potrafimy dodać:

  • zwiększenie grupy mięśniowej
  • poprawa ruchomości ścięgien
  • rozciągnięcie przykurczy
  • poprawa wydolności oraz całkowitej kondycji pacjenta

Na samym początku już kolejnego dnia po operacji stosuje się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Innym istotnym momentem jest nauka chodzenia o kulach. Po operacji pacjent chodzi o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po operacji kule może odstawić i próbować zacząć chodzić o własnych siłach .Wbrew pozorom nie jest to oczywista rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie rekomendowane jest wykonywanie prostych ruchów wahadłowych.

Ćwiczenia robi się 3-4 razy na dobę w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na pionizacji chorego oraz zaczęciu ćwiczeń jak unoszenie kolana itp. Kiedy już opuśćmy szpital następuje dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra powinna odbywać się pod okiem fachowca, który zadba o właściwą postawę. Istotne jest też wzmacnianie mięśni nogi, ale zadania muszą być robione codziennie i w właściwy sposób. Istotny jest tu czas w jakim zaczniemy ćwiczyć. Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie intensywniejsza jak ćwiczenia zaczniemy od razu. Często chorzy boją się ich robienia z powodu na bólu, jednak rehabilitant ułatwi nam dostosować zakres ćwiczeń do naszych możliwości. Należy pamiętać, aby kilka dni po operacji zachować zdrowy rozsądek i nie forsować się za dużo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra poruszanie się o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze kilka tygodni po operacji niestety jesteśmy zmuszeni opierać swój ciężar organizmu na balkoniku, który ułatwi nam przemieszczanie się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku powinna być dopóki dopóty nie wrócą nam siły oraz stabilność. Następnie specjalista zaleci nam przejście na 2 kule i podjęcie nauki schodzenia po schodach. Dla pań zdrowych nie stanowi to problemu jednak u osób po takich zabiegach przeważnie jest to bardzo ogromny wysiłek, nie tylko fizyczny, lecz przede wszystkim psychiczny. Pokonanie swoich wad może niestety troszkę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 i umiejętność chodzenia nie należy do swobodnych. Na początku musisz podpierać się poręczy i stawiać nogę wyłącznie na ten sam stopień , a następny dokładać drugą. Przenigdy nie próbuj tegoż na przemian Twoje ciało nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to około 4 miesiące. Ale u niektórych może trwać krócej. Istotne jest byśmy dopasowywali się do wymagań specjalisty oraz ćwiczyli systematycznie.