Microdiscektomia czym jest warto się na nią decydować jak wygląda operacja?

2023-01-05 0 Comments

Microdiscektomia jest toż mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, jaki ma za zadanie zmniejszyć objawy bólu kręgosłupa. Jego obowiązkiem jest ograniczenie bólu nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest przeważnie robionym według statystyk zabiegiem operacyjnym. Stosuje się do jej przeprowadzenia mikroskopu, dzięki jakiemu potrafimy bezpośrednio wyciąć uszkodzony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia służy nie tylko zniwelowaniu bólu pomiędzy kręgowych, ale również zniwelowaniunapięcia w obrębie kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem błyskawicznym i rzadko przynosi ze sobą powikłania, gdyż lekarz nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi formę używanych często metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest realizowana w znieczuleniu ogólnym pod pełną narkozą. Pacjent kładzie się wygodnie na boku, gdzie wykonywane są badania z podaniem kontrastu, które dobrze określają miejsce operacji. Najczęściej używa się tutaj rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na wykonaniu nacięcia skóry około 2-3 cm. Następnie mięśnie odchodzące od charakteru są odciągane, aby lekarz posiadał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego specjalista wycina zniszczony dysk czy przepuklinę. Operacja nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w kluczowej dobie pacjent zostaje postawiony do pozycji| stojącej. Później doby zwykle wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest faktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to zaledwie kilka procent. Chory może ból i mieć problemy z poruszaniem się. Może też pojawić się ból w czasie leżenia.
Microdiscektomia wykonywana jest głównie:

  • lędźwiowego zespołu korzeniowego
  • osłabienia napięcia mięśniowego w nogach lub podudziach
  • zaburzenia czucia w nogach

Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 jak prezentuje się terapia?
W momencie pierwszych 3 tygodni powinno się pójść do fizjoterapeuty. Te pierwsze tygodnie są najważniejsze. Najciekawszym wyjściem jest tutaj seria krioterapii, która zmniejszy opuchliznę i zminimalizuje ból. W czasie rehabilitacji po microdiscektomia polecane są również elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy rozmaitego typu treningi powiązane z utrzymaniem dobrej postawy lub chodzenia. Zalecane są także mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, ćwiczenia bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego


Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak każdy zabieg ponosi ze sobą ryzyko, ze po pewnym okresie ból może wrócić. Ale według wyliczeń dotyczy toż około 10% wszystkich operowanych. Dzieje się toż kiedy twój dysk może ponownie wypaść do kanału kręgowego. W czasie operacji nie każde części dysku mogły zostać wyczyszczone.
Microdiscektomia a komplikacje.
Jak każdy zabieg ponosi ze sobą komplikacje, które mogą zdarzyć się w momencie operacji. Utrata krwi, reakcja alergiczna na znieczulenie cz takie, które są bezpośrednio powiązane z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • zakażenie bakteryjne w czasie zabiegu lub po nim.