Wczesna rehabilitacja po udarze kiedy jest ją idealnie zacząć?

2022-11-03 0 Comments

Rehabilitacja po udarze jest niezmiernie poważną rzeczą, by jak najszybciej zacząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stopniu pacjent powróci do dawnej sprawności. Udar jest trzecim pod względem śmierci po raku i chorobach układu krążenia. Dostrzegamy jak mnóstwo osób ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze powinna być zaczęta praktyczne jak najszybciej pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Za udar w większości przypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które blokują dopływ krwi i zaburzają główne czynności życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie chorego do sprawności przed chorobą. W zależności co stało zniszczone, lekarz zaleca serie ćwiczeń. Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwykle przestaje być panią samodzielną i jest skazany na uwagę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze powinna być zastosowana jak najszybciej, kiedy stan chorego na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy dać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – etap pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym momencie pacjent przebywa w szpitalu. Moment jej trwania bywa różny, zazwyczaj jest to z 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – etap drugi to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby chory mógł jak najszybciej wrócić do sprawności przed udarem. Trwa on niezwykle różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej bo nawet do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach wykonywanych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze skutki:

  • wielkości i lokalizacji uszkodzenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu chorego przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie leczenia i fizjoterapia,
  • pomoc ze strony rodziny.

Bardzo dobrą strategią jest rehabilitacja po udarze w mieszkaniu. Wiadomo, że najdoskonalszą pomoc otrzyma on w specjalnych ośrodkach, ale z różnych przyczyn nie każdy spośród nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w mieszkaniu winniśmy przygotować środowisko i pożądany sprzęt, tak by chory, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia.

Niezmiernie kluczowe jest ponadto ponowne rozwijanie umiejętności wykonywania podstawowych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie. Istotnym aspektem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u chorego poczucia wolności. Jeśli chory wymaga koniecznej pomocy możemy również zatrudnić fizjoterapeutę który co parę dni będzie wykonywał zadania. Ważne jest, aby rutyna była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie wykonywać przed udarem. Szacuje się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną swobodę, jednak jeżeli fizjoterapia u nas była nader przydatna ten procent na pewno byłby większy. Zatem tak znaczące jest by rehabilitacja po udarze była przystępna dla wszystkich na znacznym poziomie.